Anasayfa / Trafik Sigortası / 2016 yılı Trafik Sigortası ne kadardır?

2016 yılı Trafik Sigortası ne kadardır?

Son yıllarda ciddi yatırımların yapıldığı, en gelişmekte olan sektörlerden biri olan sigorta sektöründe de bazı taşlar yerine oturuyor. Her yıl sigorta şirketleri kar / zarar oranını açıkladığında trafik sigortasında genel olarak zarar göze çarpıyor. Hatta trafikteki zararı yakın zamanda kasko sigortaları da takip etmeye başladı. Bu bilgileri öğrenmek için gizli servis olmaya gerek yok, birçok sigorta dergisinde şirketlerin bu konudaki yeni politikalarını rahatlıkla öğrenebiliriz. Yakın zamanda hayatımıza giren serbest fiyat sistemiyle birlikte şirketler de kendilerine göre trafik sigortasına bir ket vurdular ve önlem aldılar. Örneğin şirketlerin bir kısmı, gözlemlediğim kadarıyla fiyatlarda ciddi artışlara giderek ” bizim kalitemize inananlar ve bizi asla bırakmayacak olanlar gelsin, gerisi genel olarak bize zarar olduğundan başka yeri tercih edebilir ” politikası gözüme çarpıyor. Bu yanlış bir değerlendirme olacağı gibi, tam üstüne basmak deyimini de doğrulayabilir. Kişisel görüşlerim şirketler artık trafik sigortası yapmak istemiyorlar. Peki neden?

Az önce de açıkladığımız gibi şirketler bu sigorta türünden genel olarak zarar ettikleri içintrafik poliçesi kesmekten kaçınmaları normaldir. Kim bile bile lades demeyi göze alabilir ki zaten?

Şimdi gelelim konunun özüne, yani trafik sigortası ne kadar sorusunun cevabına. Bu konuda da ” büyük şehirler ” epey dertli. Derdin nedeni; Araç, insan ve kaza sayısının epey fazla olmasından süregeliyor. Büyük şehir eşittir büyük dert de diyebiliriz. Türkiye sigorta acenteleri birliği bu konuda yaptığı bir derleme ile 2011 yılında sigorta fiyatları hakkında bir öngörüş belirtmiş. Yani şirketler buna uyabilir de uymayabilir de. Lakin bu şekil olursa sanırım uzmanların görüşünün benimsenmiş olması ufukta sürekli birliktelik getirecektir. Şirketleri bu fiyatları bir yerde düşünseler de kendi fiyatlarını uyguluyorlar. Genel olarak illere göre fiyat dağılımı epey ilginç

Örnek vermek gerekirse;

2011 yılında binek araç diye tabir ettiğimiz  kategoride birkaç büyük ilin fiyat karşılaştırması şu şekildedir.

İstanbul : 342 TL

Bursa : 262 TL

İzmir 258 TL

Ankara : 316 TL

Antalya : 230 TL

Adana : 235 TL

Diyarbakır : 313 TL

Bu fiyatlandırma özel araç sistemi için ortalama bir değer olarak görülebilir. Yani bu fiyatlardan sigorta yaptırmanız muhtemeldir. Tabi bir indirim ya da sürprimyoksa.
Tüzel müşteriler için bu fiyat daha da artış göstermektedir. Bunun mantıksal nedeni kuşkusuz arabanın sıkça trafikte olması ve kim tarafından ne zaman nerede kullanılacağının tam belli olmamasıdır. Özel araçlarda, araç sahibi baz alınarak çıkan fiyatlar, tüzellerde şirketin geçmişine göre de değişkenlik göstermektedir.

Bu bilgilerden daha fazlasını öğrenmek için Türkiye sigorta ve Reasürans şirketler birliği’nin hazırladığı eklere göz gezdirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Genel Şartları başlıklı makalemizde hasar ve tazminat kanunu, trafik sigortası genel şartları ve trafik sigortası kapsamı hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Bunları Kaçırma!

Trafik Sigortası Hakkındaki Gelişmeler

Trafik Sigortası Hakkındaki Gelişmeler

Her yıl binlerce araç trafikte yol almaktadır. Ve her gün bu araçlara yenileri eklenmektedir. Kaza …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir