Anasayfa / Trafik Sigortası / Trafik Sigortası Hakkındaki Gelişmeler

Trafik Sigortası Hakkındaki Gelişmeler

Her yıl binlerce araç trafikte yol almaktadır. Ve her gün bu araçlara yenileri eklenmektedir. Kaza riskinin hızla arttığı günümüzde trafik sigortası yaptırma zorunluluğu getirilmiştir.

Trafik sigortası olası kaza anlarında karşı tarafın zararını karşılama amacı ile yapılır. Böylelikle taraflar mağdur edilmez. Yani kaskodan farklıdır. Trafik kaskosu yaptırmak sadece kasko sahibini korurken trafik sigortası karşı tarafı korumaya yöneliktir.

Trafik sigortası hakkında gelişmeler yaşanmakta ve son yıllarda artık birçok sigorta şirketi trafik sigortası yapmaktan kaçınmaktadır. Özellikle hasarı çok olan araçlar için sigorta şirketleri riske girmek istememektedir. Serbest piyasa ekonomisi içinde de bu gayet normal bir durumdur. Çünkü  trafik hasarı çok olan araçların kaza riskleri artmaktadır. Ve yine hasarlı araçlar için yüksek prim oranları belirlenmektedir.

2014 yılından itibaren trafik sigortası prim bedelleri konusunda devlet sigorta acentalarını serbest bırakmıştır. Bu sebeple sigorta prim bedelleri aracın markasına göre üst limit olmaksızın artış gösterebilmektedir. Ancak yine de sigorta bedelleri limitini her yıl Hazine Müsteşarlığı belirlemektedir. Yine trafik sigortası için ödenen bedellerin  iptali de mümkün hale gelmiştir. İptal için aracın el değiştirmesi durumu örnek verilebilir. Ruhsat sahibi değiştiği için sigorta bedelini iade durumu sigorta acentesi tarafından yapılır. Ödemeler kredi karı ile gerçekleştirildi ise ödeme yine kredi kartına iade ile yapılır. Yani nakit ödeme yapılmaz.

Trafik sigortası yaptırıp da dahi bazı durumlarda hasarı karşılama konusunda yetersiz kalabilmektedir. Bu sebeple geçtiğimiz günlerde sınırsız sorumluluk uygulaması yani Motorlu Taşıtlar İhtiyari Mali Sigortacılık Teminatı getirilmiştir. Böylelikle kaza durumlarında yetersiz gelen sigortaya destek sağlanacaktır.

Yine bu yılın başlarında artan trafik sigortası ile ilgili Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik başkanı Ülger konu ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Eylül ayı ile birlikte trafik sigortası yenileme dönemi de başlamış oldu. Bu dönem içinde sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası için indirim yapma zorunluluğu ile karşı karşıya kalmıştır. Çünkü birçok kullanıcı yüksek trafik sigortası oranlarından şikayetçi olmuştur. Bu sebeple artık indirim yapmayan sigorta şirketlerine cezai işlem uygulaması getirilmiştir. Ve yine trafik sigortası için taksitli ödeme dönemi başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Genel Şartları başlıklı makalemizde hasar ve tazminat kanunu, trafik sigortası genel şartları ve trafik sigortası kapsamı hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Bunları Kaçırma!

zorunlu trafik sigortasi

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Her gün binlerce araç trafiğe çıkmaktadır. Hatta trafikteki araç sayısı insan sayısından fazla olmaya başlamıştır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir