Anasayfa / Trafik Sigortası Fiyatları / Trafik Sigortası Ücreti Hesaplama

Trafik Sigortası Ücreti Hesaplama

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası; zorunlu olan ,herhangi bir kaza durumunda zarar gören tarafın masraflarını karşılamak için uygulamada olan bir işlemdir. Yapılması zorunludur. Trafik sigortası yapılmadan yakalanan bir araç bağlanır. Ve sigortası yapılmadan tekrar trafiğe çıkamaz. Bağlanması halinde araç sahibi çekici ücretlerini de ödemek zorundadır.

Trafik Sigortası Nereden Yapılır ?

Ülkemizde zorunlu trafik sigortası için başvurulacak yerler sigorta acenteleridir. Zorunlu trafik sigortası prim bedelleri üst limiti sigorta şirketlerinin inisiyatifine bırakılmıştır. Ancak oranları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Sigorta prim bedelleri her yıl değişiklik göstermektedir.

Trafik Sigortası Ücreti Hesaplama İşlemi

Trafik sigortası ücreti hesaplama işlemi temel olarak aynıdır. Zorunlu trafik sigortası prim bedelleri hesaplanırken aracın hasar  durumu en çok dikkat edilen noktadır. Araçta ne  kadar çok hasar varsa sigorta prim bedeli de o kadar yüksek olacaktır. Yine trafik sigortası ücret hesaplaması yapılırken aracın bulunduğu şehir de önem arz etmektedir. Büyükşehirlerde olan araçların kaza riski yüksek olduğu için prim bedeli de yüksektir. Trafik sigortası ücreti hesaplanırken aracın modeli ,yaşı gibi durumlarda göz önünde bulundurulur. Aracın modeli yüksek ise yani yeni bir araç ise kaza risk oranı düşük olacağından sigorta ücreti de düşük olacaktır.

Trafik sigortası ücret hesaplaması için internet üzerinden birçok sigorta şirketi ilr iletişime geçebilirsiniz. Birden fazla sigorta şirketi ile bilgi alışverişi yapmak en iyi seçeniği almanıza yardımcı olacaktır.

Trafik sigortası ile kasko birbirinden farklıdır. Kasko yaptırmak halk arasında sigorta yaptırmakla karıştırılır. Ancak kasko sadece sahibini korur. Kaza gibi durumlarda kaskolu araç hasarı kasko şirketi tarafından karşılanır. Ancak karşı tarafın hasarını karşılamaz. Ayrıca kasko yaptırmak bir zorunluluk değildir. Ve kasko yaptırmamanın cezası yoktur.

Zorunlu trafik sigortası ücret hesaplaması yapmak için birçok sigorta şirketi internet üzerinden hizmet vermektedir. Ücretsiz olarak birçok sigorta şirketi ile iletişime geçerek trafik sigortası ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Trafik sigortası prim bedelleri son yıllarda taksit ile de yapılmaktadır. Eylül ayı itibari ile trafik sigortası yenileme dönemi başlamıştır. Siz de trafik sigortası yenileme işlemini yapmadan trafiğe çıkmayın. Beklenmedik durumlarla karşılaşmayın.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Primleri başlıklı makalemizde Trafik sigorta prim bedeli, Trafik sigorta primleri ve trafik sigortası primleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Bunları Kaçırma!

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatları ( 2016 yılı )

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatları ( 2016 yılı )

Ülkemizde her yıl milyonlarca araç trafiğe çıkmaktadır. Kazalar da araç sayısının artışına paralel olarak artış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir