Anasayfa / Trafik Sigortası / Trafik Sigortası İptali

Trafik Sigortası İptali

Trafik Sigortası İptali

Yeni bir araç aldığınızda ya da var olan aracınızla ilgili yapmanız gereken ilk iş zorunlu trafik sigortası yaptırmaktır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafikte seyri mümkün değildir. Zorunlu trafik sigortası olmadan seyreden araçların trafikte bir çevirme esnasında bağlanması söz konusudur. Bağlanan araç trafik sigortası yapılmadan sahibine teslim edilmez. Yine aracın bağlanması halinde kişiler çekici ve otopark masraflarını da ödemek zorundadır. Trafik sigortası yaptırmamanın en büyük yaptırımı ise aracın trafikten men edilmesidir.

Trafik sigortası yaptırmak olası kaza esnasında kaskodan farklı olarak karşı tarafın zararını karşılama amacı taşır. Trafik sigortası yaptırarak tarafların mağduriyet durumu ortadan kaldırılmış olur. Yani trafik sigortası yaptırmak zararınıza değil yararınıza olacak bir işlemdir.

Trafik sigortasının iptalini gerektiren durumlar da zaman içerisinde oluşabilir. Trafik sigortası iptali durumları genellikle araçların el değiştirmesi sebebiyle olur. Araç alım satımlarında  ruhsat sahibi değişeceği için trafik sigortası yaptıran kişi de değişir.

Trafik sigortası iptalini gerektiren bir diğer durum ise trafik kanunda meydana gelen değişiklikler ve sigorta primlerinde oluşan artışlardır. Her iki sebeple de meydana gelen değişiklikler sebebi ile araç sahibi 10 gün içerisinde yeni bir sigorta poliçesi yaptırmalıdır.

Trafik Sigortası İptalinde  Ücret İadesi

Trafik sigorta poliçesi iptal edildikten sonra kalan günler hesaplanarak ücret iade işlemi sigorta şirketi tarafından yapılır. Ancak geri ödeme işlemi yapılırken ödemenizi gerçekleştirme durumuna göre ödeme işlemi de değişir. Kredi kartı ile trafik sigortası işlemi yaptı iseniz trafik sigortası iptalinde geri ödemeniz yine kredi kartına yapılır.

Trafik sigortası olmayan araç sayısı çok azdır. Trafiğe çıkan her aracın mutlaka sigortası olmalıdır. Trafik sigorta primleri ise 2014 yılından beri trafik sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Trafik sigortası bedeli aracın hasar durumuna göre artış ya da azalış gösterebilir. Hasarı ne kadar az olursa trafik sigorta bedeli de o derece de az olur. Yine aracın modeli ve yaşı da trafik sigorta bedelinin belirlenmesi esnasında göz önünde tutulur. Yaşı genç olan araçların sorun çıkarma olasılığı da düşük olacağından sigorta prim ücretleri de düşüktür.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Genel Şartları başlıklı makalemizde hasar ve tazminat kanunu, trafik sigortası genel şartları ve trafik sigortası kapsamı hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Bunları Kaçırma!

zorunlu trafik sigortasi

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Her gün binlerce araç trafiğe çıkmaktadır. Hatta trafikteki araç sayısı insan sayısından fazla olmaya başlamıştır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir