Anasayfa / Trafik Sigortası Fiyatları / Trafik Sigortası Ne Kadar?

Trafik Sigortası Ne Kadar?

Her yıl milyonlarca araç trafiğe katılmakta bu durumda doğal olarak  kaza risklerini arttırmaktadır. Kaza elbette kaçınılmazdır. Ancak sonuçlarında nasıl davranılacağı biraz da size kalmıştır. Trafik sigortası yaptırmak alacağınız önlemlerden sadece biridir. Sizlere bu yazımızda trafik sigortası nedir, trafik sigortası nasıl yaptırılır, trafik sigortası ne kadardır sorularının yanıtını vermeye çalışacağız.

Trafik Sigortası

Trafik sigortası olası bir kaza esnasında kişilerin kendi çıkarlarını değil aksine karşı tarafın hasarını karşılamak amacı ile ve temelde zorunlu olan bir işlemdir. Zorunlu olan trafik sigortası yapılmadığı takdirde trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları da yasaktır. Trafik sigortası olmadan yakalanan araçlar trafik sigortası yapılana kadar bağlanır. Ve sigortası yapılmadan sahibine teslim edilmez. Hatta araç bağlandığı takdirde çekici masraflarını da ödemeniz gerekir.

Trafik sigortasının zorunlu olduğunu söylemiştik. Bu sebeple trafik sigortası devlet denetimine tabidir. Ve her yıl yapılması zorunludur.

Trafik sigortaları bu konuda uzmanlaşmış şirketler tarafından yapılır. Trafik sigortası için araç ruhsatı gerekmektedir. Ve yine ruhsat sahibinin kimliği de istenen belgelerdendir. Trafik sigorta ücretleri araçların hasar durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Yani başka bir değişle aracınızla ne kadar az kaza hasarı ya da çizik vuruk gibi olaylar var ise ödemeniz gereken trafik sigortası ücreti de o oranda azalır.

Trafik sigortası yaptırırken özellikle aracınızda çok hasar var ise mümkün olduğunca fazla şirket ile görüşme yapın. Elbette her sigorta şirketi trafik sigortası yapma konusunda size yardımcı olur. Ancak hasarı çok olan bir araç takdir edersiniz ki sigorta şirketini de zarara sokmaktadır. Yani yüksek prim ile trafik sigortası yaptırmanız gerekecektir.

Trafik sigortası yaptırmak sadece sizi değil karşı tarafı da korur. Trafik sigortası kaskodan farklıdır. Kasko olası kazalarda yalnızca kasko sahibini korur. Ve kasko trafik sigortası gibi zorunlu değildir.

Trafik sigortası yaptırırken sigorta şirketlerine doğru başvuru ile başvurmak kendi yararınıza olacaktır. Çünkü yanlış beyanat ile işlem yapmak da bir suçtur. Olası kaza olaylarında zaten yalan söylenir ise aracın bütün hasar geçmişi ortaya çıkar. Trafik sigortası aracın bulunduğu şehre göre de değişiklik gösterir. Örneğin araç sayısı az olan bir şehirde kaza olasılığı düşüktür. Bu da trafik sigortası primlerini düşürür.

About admin

Bunları Kaçırma!

en hesapli trafik sigortasi

En Hesaplı Trafik Sigortası Fiyatları ( 2016 yılı )

Trafik Sigortası Nedir? Trafik sigortası zorunlu olan ve olası kaza esnasında 3. kişilerin maddi zararının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir