Anasayfa / Trafik Sigortası Fiyatları / Trafik Sigortası Primleri

Trafik Sigortası Primleri

Trafikte her gün yeni bir araç hayata katılmaktadır. Araçların başına geçildiğinden itibaren artık araç kullanan herkes kaza riski ile karşı karşıyadır. Ne kadar usta şoför olursanız olun mutlaka bir acemi trafikte sizi bulur. İşte bu sebeple devlet zorunlu trafik sigortasını uygulamaktadır. Kaskodan farklı olarak trafik sigortası olası kaza durumunda sadece sizi değil aynı zamanda karşı tarafın da hasarını karşılar. Yapılması zorunlu trafik sigortası olmadan yakalanan araçlar bağlanır. Ve sigorta bedeli ödenmeden bırakılmaz. Peki trafik sigortası primleri nedir, hangi sebeple değişiklik gösterir ? İşte bu yazımızda sizlere trafik sigortası primleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtelim ki trafik sigorta primleri yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belli bir oran belirlenir. Sigorta şirketleri için ise 2014 yılı itibari ile kendi trafik sigorta prim oranını belirleme kolaylığı getirilmiştir. Sigorta şirketlerinin prim bedellerini belirleme durumunu ele geçirmesinden sonra bazı kriterler getirilmiştir.

Trafik sigorta primleri belirlenirken aracın ve kullanıcının bilgileri önem arz etmektedir. Özellikle aracın hasarı ne kadar az ise ödenecek prim de bu ölçüde düşüş gösterir. Yine kişilerin kazaya karışma  oranı da trafik sigorta prim bedelini etkilemektedir. Yani ne kadar az hasar o kadar az prim demektir. Trafik sigortası prim bedelini etkileyen bir diğer durum ise aracın modelidir. Yeni çıkışlı araçların trafik sigorta prim ücreti daha düşük olmaktadır.

Trafik sigorta prim bedeli sunulurken bakılan özellikler hemen hemen tüm sigorta şirketleri için aynıdır. Yine ehliyet ceza puanları da bakılan bir diğer faktördür.

2016 yılı itibari ile ise trafik sigortası primleri artış göstermiştir. Artışla birlikte sigorta şirketleri de prim bedellerinde artışa gitmiştir. Trafik sigortası zorunlu olduğu için mümkün olan en üst seviyede trafikte dikkatli olmanız kendi yararınıza olacaktır. Trafik sigortası prim bedelleri belirlenirken hasar durumunun göz önünde bulundurulduğunu  söylemiştik. Bunun yanı sıra ehliyet ceza puanları da dikkate alınır ki sadece kendi aracınızı kullanırken değil başka bir aracı kullanırken de yaptığınız hatalar ehliyetinize yansır. Bu sebeple başkasına ait araçları kullanırken de dikkatli olmanız kendi yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Ne Kadar? başlıklı makalemizde trafik sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Bunları Kaçırma!

en hesapli trafik sigortasi

En Hesaplı Trafik Sigortası Fiyatları ( 2016 yılı )

Trafik Sigortası Nedir? Trafik sigortası zorunlu olan ve olası kaza esnasında 3. kişilerin maddi zararının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir