Anasayfa / Trafik Sigortası Fiyatları / Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Günümüzde her gün binlerce, her yılda milyonlarca araç trafiğe çıkmaktadır. Her ne kadar aynı oranda araç trafikten çekilse de bu artış devam etmektedir. Araç sayısı da kaza riskini aynı oranda arttırmaktadır. İşte bu sebeple devlet zorunlu trafik sigortası uygulamasını gündeme getirmiştir. Herhangi bir araç satın alındığında yapılması gereken ilk şey zorunlu trafik sigortasını yaptırmaktır. Çünkü zorunlu trafik sigortası yatırılmadan trafiğe çıkan bir araç yakalandığı takdirde bağlanmaktadır. Bağlanmaktan kastımız aracın trafikten çekilmesidir. Araç trafikten çekildikten sonra araç sahibi zorunlu trafik sigortası yaptırmadan tekrar aracını alamaz.  Zorunlu trafik sigortası alanında birçok şirket faaliyet göstermektedir. Ama dilerseniz önce zorunlu trafik sigortasının ne olduğunu açıklayalım.

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza anında oluşacak maddi hasarın karşılanması amacını güder. Burada trafik sigortası yaptırmak sizi değil kazaya karıştığınız karşı tarafın hasarını ödemeyi yöneliktir. Böylelikle iki tarafında mağdur edilmesi önlenmiş olur.

Zorunlu trafik sigortası kaskodan farklıdır. Kasko isteğe bağlı olarak yapılırken ve yapıldığı zaman sadece kasko sahibini korurken zorunlu trafik sigortasında durum tam tersidir. Peki zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemi neye göre yapılır ve hesaplama işlemi yapılırken hangi durumlar göz önünde bulundurulur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırılırken bakılan en önemli husus aracın hasar durumudur. Hasar durumu az olan aracın prim bakımından daha düşük bedel ödemesi yapılır. Piyasada birçok trafik sigortası şirketi faaliyet göstermektedir.Bu şirketler zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyenlerden bazı bilgiler alarak teklif sunmaktadırlar. Zorunlu trafik sigortası hesaplaması yapılırken aracın hasar durumu, yaşı,modeli ,araç sahibinin ehliyet bilgileri önem taşımaktadır. Yine araçların bulunduğu şehirlerde zorunlu trafik sigortası  hesaplanmasını etkiler. Zorunlu trafik sigortası hesaplanması esnasında eğer araç büyük şehirde ise ya da araç sayısı fazla olan bir şehirde ise prim bedeli de aynı oranda yükselmektedir. Çünkü araç sayısı arttıkça kaza oranı da artar. Büyük şehirde aracınız dururken bile risk altındadır. Özellikle son yıllarda İstanbul gibi büyük şehirlerde beton mikserleri birçok kazaya sebep olmaktadır. Zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemi yapılırken bu gibi durumlarda göz önünde bulundurulur.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Primleri başlıklı makalemizde Trafik sigorta prim bedeli, Trafik sigorta primleri ve trafik sigortası primleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About admin

Bunları Kaçırma!

en hesapli trafik sigortasi

En Hesaplı Trafik Sigortası Fiyatları ( 2016 yılı )

Trafik Sigortası Nedir? Trafik sigortası zorunlu olan ve olası kaza esnasında 3. kişilerin maddi zararının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir